Xiaomi, yeni oyuncu telefonu Xiaomi Black Shark Helo‘yu tanıttı. 10 Kasım’da satışa sunulacak olan telefon, 6.01 inç ekran, 12 MP + 20 MP çift arka kamera, 20 MP selfie kamerası, 6/8/10 GB RAM, 128/256 GB dahili depolama kapasitesi, çift sim kart, parmak izi okuma ve 4000 mAh batarya benzer biçimde özelliklere haiz. Ve doğal olarak oyuncu telefonunu öteki telefonlardan ayıran bazı özellikler Xiaomi Black Shark Helo’da yer ediniyor.
6.01 inç AMOLED ekrana haiz olan Xiaomi Black Shark Helo, 18:9 boy/en oranına ve %77.5 ekran beden oranına haiz. Telefonun ekranı 402 ppi px yoğunluğuyla 1080 x 2160 px (FHD+) çözünürlük sunuyor. Telefonun ekran yenileme hızı 60Hz. Yakışıklı bir tasarıma haiz olan Black Shark Helo, RGB LED aydınlatmalı arka logosu ile oldukça dikkat çekici duruyor.
Xiaomi Black Shark Helo’nun arka tarafında 12 MP + 20 MP çift arka kamera yer ediniyor. Arka kamera 2x optik zoom yapabiliyor. Telefonun ön tarafında ise 20 MP selfie kamerası yer ediniyor.
Android 8.0 Oreo ile gelen cihazın 128 GB ve 256 GB dahili depolama kapasitesi seçenekleri bulunuyor. 256 GB’lık versiyonda 10 GB RAM yer alırken 128 GB’lık versiyonun 6 ve 8 GB RAM seçenekleri bulunuyor. Telefon mikroSD kart desteği ise sunmuyor. Yüksek performans sunan telefon enerjisini Snapdragon 845 chipset, 8 çekirdekli (4×2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 385 Silver) işlemci ve Adreno 630 grafik işlemcisinden alıyor.

Xiaomi Black Shark Helo’nun içinde ısınmasını önlemek ve soğutma için buğu odası bulunuyor. Ayrıca telefonu anında oyun moduna geçiren bir donanım düğmesi de var.

Parmak izi okuma, HDR10, stereo hoparlörler, süratli şarj 9V/2A 18W (Quick Charge 3.0) benzer biçimde özelliklere haiz olan telefonda Li-Ion 4000 mAh batarya yer ediniyor.

Xiaomi Black Shark Helo Teknik Özellikleri
| Ekran Boyutu | 6.01 inç |
| Ekran Çözünürlüğü | 1080 x 216 (FHD+) Piksel |
| Piksel Yoğunluğu | 402 ppi |
| Ekran Teknolojisi | AMOLED |
| Ekran Özellikleri | Multi Touch Geniş Renk Yelpazesi (P3) HDR 100% NTSC 430 cd/m² (nit) Parlaklık % 100 DCI-P3 kapsamı |
| Ekran Koruması | – |
| Dokunmatik Türü | Kapasitif Ekran |
| Renk Sayısı | 16 Milyon |
| Ekran Oranı | 18:9 |
| Ekran / Beden Oranı | %77.5 |
| Chipset (Yonga Seti) | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 |
| CPU (İşlemci) | Octa-core (4×2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU Üretim Teknolojisi | 10nm |
| GPU (Grafik İşlemcisi) | Adreno 630 |
| RAM (Bellek) | 6 GB / 8 GB / 10 GB |
| RAM Özelliği | LPDDR4x |
| Dahili Depolama | 128 GB / 256 GB |
| Hafıza Kartı Desteği | Yok |
| Ana Kamera | Çift Kamera: 12 MP, f/1.8, 1.25µm, dual pixel PDAF 20 MP, f/1.8, 1.0µm, AF, 2x optik zoom, Çift-LED Çift-tonlu flaş, HDR, panorama |
| Video Kayıt | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Ön Kamera | 20 MP, f/2.2, 1.0µm, 1080p@30fps |
| Batarya Kapasitesi | 4000 mAh |
| Şarj Girişi | USB Type-C |
| Batarya Teknolojisi | Li-Ion |
| Değişir Batarya | Yok |
| Batarya Özellikleri | Süratli Şarj (Quick Charge 3.0) |
| Boyutlar | 160 x 75.2 x 8.7 mm (6.30 x 2.96 x 0.34 inç) |
| Ağırlık | 190 Gram |
| Renk Seçenekleri | Siyah |
| İşletim Sistemi | Android |
| İşletim Sistemi Versiyonu | Android 8.0 (Oreo) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Hız | HSPA, LTE-A (3CA) |
| Wi-Fi Özellikleri | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth Versiyonu | 5.0 |
| Bluetooth Özellikleri | A2DP, aptX HD, LE |
| Navigasyon Özellikleri | A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB Bağlantı Tipi | USB Type-C |
| Hat Sayısı | Çift Hat |
| SIM | Nano-SIM (4FF) |
| Radyo | Yok |
| 3.5mm Jak | Yok |
| Hoparlör Özellikleri | – Hususi mikrofon ile etken gürültü iptali – Type-C ile 3,5 mm kulaklık jakı adaptörü |
| Suya/Toza Dayanıklılık | Yok |
| Sensörler | İvmeölçer, jiroskop, yakınlık, pusula |
| Parmak izi Okuyucu | Var |
| Parmak izi Okuyucu Özellikleri | Arkaya monte edilmiş |
| Servis ve Uygulamalar | – Süratli şarj 9V / 2A 18W (Quick Charge 3.0) – XviD / MP4 / H.265 oyuncu – MP3 / WAV / eAAC + / Flac oynatıcı – Fotoğraf / video editörü – Belge görüntüleyici |
| Duyurulma Tarihi | Ekim 2018 |
| Satış Tarihi | 10 Kasım 2018 |