Sony, MWC 2018 etkinliğinde yeni amiral gemisi Sony Xperia XZ2’yi tanıttı. Nisan ayında satışa sunulacak olan telefon 5.7 inç ekran, 19 MP ana kamera, 5 MP selfie kamerası, 64 GB dahili depolama kapasitesi, 4 GB RAM, çift sim kart seçeneği, mikroSD kart desteği, süratli şarj ve 3180 mAh batarya benzer biçimde özelliklere haiz.
5.7 inç IPS LCD ekrana haiz olan Sony Xperia XZ2, 18:9 orana haiz. Sony, çerçevesiz ekran tasarımı modasını yakalamaya çalışsa da ekranın alt ve üst kısımlarında kalınca çerçeveler dikkat çekiyor. Telefon ekranı 424 ppi px yoğunluğuyla 1080 x 2160 px çözünürlük sunuyor. Telefonun ekran/beden oranı %76.1. Telefonun hem ekranı hem de arka kapağı Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor. IP65/IP68 sertifikalarına haiz olan Sony Xperia XZ2, suya ve toza dayanıklı yapıda.
Xperia XZ2’nin arka tarafında EIS (elektronik görüntü sabitleme) özelliğine haiz 19 MP ana kamera yer ediniyor. Ana kamera 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps video çekim imkanı sunuyor. Telefonun ön tarafında gene EIS özelliğine haiz 5 MP selfie kamerası bulunuyor.
Android 8.0 Oreo işletim sistemiyle gelen telefon enerjisini Snapdragon 845 chipsetinden alıyor. Akıllı telefon 4 GB RAM’e ve 64 GB dahili depolama kapasitesine haiz. MikroSD kart desteği sunan telefon 400 GB’a kadar ek depolama kapasitesini destekliyor.
Süratli şarj (Quick Charge 3.0), kablosuz şarj, NFC, USB Type-C bağlantı noktası benzer biçimde özelliklere haiz olan Xperia XZ2, Li-Ion 3180 mAh bataryaya haiz.
Sony Xperia XZ2 Özellikleri
| Ekran Boyutu | 5.7 inç |
| Ekran Çözünürlüğü | 1080×2160 (FHD+) Pixel |
| Piksel Yoğunluğu | 424 ppi |
| Ekran Teknolojisi | IPS LCD |
| Ekran Özellikleri | Triluminos Ekran Çizilmeye Dirençli Cam X-Reality Engine Dynamic Vibration System Eğimli Ekran (2.5D) HDR Multi Touch (10 nokta) |
| Ekran Koruması | Corning Gorilla Glass 5 |
| Dokunmatik Türü | Kapasitif Ekran |
| Renk Sayısı | 16 Milyon |
| Ekran Oranı | 18:9 |
| Ekran / Beden Oranı | %76.11 |
| Chipset (Yonga Seti) | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 845 |
| CPU (İşlemci) | Octa-core (4×2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU Üretim Teknolojisi | 10nm |
| GPU (Grafik İşlemcisi) | Adreno 630 |
| RAM (Bellek) | 4 GB |
| RAM Özelliği | LPDDR4x, Çift Kanallı, 1866 MHz |
| Dahili Depolama | 64 GB |
| Hafıza Kartı Desteği | Var |
| Hafıza Kartı Desteği | 400 GB |
| Ana Kamera | 19 MP (f/2.0, 25mm, 1/2.3″, 1.22μm), EIS(Elektronik görüntü sabitleme), tahmini faz idrak etme ve lazer otomatik odaklama, LED flaş |
| Kamera Özellikleri | Coğrafi etiketleme Dokunmaya odaklanma Yüz / gülümseme idrak etme Panorama HDR |
| Video Kayıt | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps |
| Ön Kamera | 5 MP (f/2.2, 1/5″), gyro EIS, 1080p |
| Batarya Kapasitesi | 3180 mAh |
| Şarj Girişi | USB Type-C |
| Batarya Teknolojisi | Li-Ion |
| Değişir Batarya | Yok |
| Batarya Özellikleri | Kablosuz Şarj Süratli Şarj (Quick Charge 3.0) 3.1 USB Type-C |
| Boyutlar | 153 x 72 x 11.1 mm (6.02 x 2.83 x 0.44 inç) |
| Ağırlık | 198 Gram |
| Renk Seçenekleri | Likit Siyah, Likit Gümüş, Derin Yeşil, Kül Pembesi |
| Beden Malzemesi (Ön/Arka) | Cam (Gorilla Glass 5) |
| Beden Malzemesi (Çerçeve) | Alüminyum |
| İşletim Sistemi | Android |
| İşletim Sistemi Versiyonu | Android 8.0 (Oreo) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Çift simli modelde) |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Hız | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
| Wi-Fi Özellikleri | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Var |
| Bluetooth Versiyonu | 5.0 |
| Bluetooth Özellikleri | A2DP, aptX HD, LE |
| Navigasyon Özellikleri | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB Bağlantı Tipi | USB Type-C |
| USB Özellikleri | USB Host |
| Hat Sayısı | Tek / Çift Hat Seçeneği |
| SIM | Hibrid Nano-SIM (4FF) |
| Radyo | Yok |
| 3.5mm Jak | Yok |
| Hoparlör Özellikleri | – 24 bit / 192kHz ses – Dinamik titreşim sistemi – Hususi mikrofon ile etken gürültü iptali |
| Suya/Toza Dayanıklılık | VarIP65/IP68 sertifikası |
| Sensörler | İvmeölçer, cayro, yakınlık, barometre, pusula, renk spektrumu |
| Parmak izi Okuyucu | Var |
| Parmak izi Okuyucu Özellikleri | Arkaya monte edilmiş |
| Servis ve Uygulamalar | – Süratli şarj (Süratli Şarj 3.0) – Kablosuz şarj – Xvid / MP4 / H.265 oynatıcı – MP3 / eAAC + / WAV / Flac oynatıcı – Doküman görüntüleyici – Fotoğraf / video editörü |
| Duyurulma Tarihi | Şubat 2018 |
| Satış Tarihi | Nisan 2018 |