Sony, dünyanın ilk 4K OLED ekrana haiz akıllı telefonu Sony Xperia 1‘i tanıttı. Sony’nin ilk üç arka kameraya haiz ilk telefonu olan Xperia 1, 6.5 inç ekran, 12 MP + 12 MP + 12 MP üç arka kamera, 8 MP selfie kamerası, 64/128 GB dahili depolama kapasitesi, 6 GB RAM, mikroSD kart desteği, çift sim kart seçeneği, parmak izi okuma, süratli şarj, kablosuz şarj ve 3330 mAh batarya benzer biçimde özelliklere haiz.
6.5 inç OLED ekrana haiz olan Sony Xperia 1, 21:9 boy/en oranına ve %82.0 ekran beden oranına haiz. Telefonun ekranı 643 ppi px yoğunluğuyla 1644 x 3840 px (4K) çözünürlük ile son derece çok değerli bir ekran deneyimi sunuyor. 4K OLED ekranıyla şuan bir ilk olan Xperia 1’in ekranı Corning Gorilla Glass 6 ile korunuyor. Cihazın ekranı, DCI-P3 %100 ve HDR BT.2020 özellikleri ile dikkat çekiyor. IP68 sertifikasına haiz olan telefon 1.5 metre derinlikte suya ve toza dayanıklı yapıda.
Sony Xperia 1‘in ekranı kadar kamerası da başarıya ulaşmış. Telefonun arka kısmında 12 MP (ana kamera, f/1.6, 26mm) + 12 MP (telefoto f/2.4, 52mm) + 12 MP (ultra geniş f/2.4, 16mm) üçlü kamera kurulumu yer ediniyor. 5-axis OIS (optik görüntü sabitleme), 2x optik zoom, göz takip edeni benzer biçimde özellikler sunan kamera 4K video kaydı ve 1080p@960fps super slow motion (super yavaş çekim) video kaydı yapabiliyor. Telefonun ön tarafında ise 8 MP selfie kamerası bulunuyor.
(*1*)
Android 9.0 Pie işletim sistemiyle kutusundan çıkacak olan Sony Xperia 1, 6 GB RAM ve 64/128 GB dahili depolama alanı seçeneklerine haiz. Telefon 512 GB’a kadar mikroSD kart desteği sunuyor. Cihaz enerjisini Snapdragon 855 chipset, Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485) işlemci ve Adreno 640 grafik işlemcisinden alıyor.
Parmak izi okuma (yan tarafta), NFC, USB Type-C bağlantı noktası, 24-bit/192kHz audio, Dolby Atmos ses, bluetooth 5.0, süratli şarj 18W (USB Power Delivery 2.0), Qi kablosuz şarj benzer biçimde özelliklere haiz olan telefonda Li-Ion 3330 mAh batarya bulunuyor.
Sony Xperia 1’in fiyatı hemen hemen resmi olarak açıklanmadı sadece 1000 Doların üstünde olacağı yönünde sızıntılar bulunuyor.
Sony Xperia 1 Özellikleri
| EKRAN ÖZELLİKLERİ | |
| Ekran Boyutu | 6.5 inç |
| Ekran Çözünürlüğü | 1644 x 3840 (4K) Piksel |
| Piksel Yoğunluğu | 643 ppi |
| Ekran Teknolojisi | OLED |
| Ekran Özellikleri | Çizilmeye Dirençli Cam Multi Touch HDR BT.2020 (REC.2020) Renk Uzayı Sony X1 Mobile Görüntü İşlemcisi DCI-P3 %100 Çerçevesiz Tasarım DCI-P3 Renk Uzayı 10bit (8 bit+2 bit FRC) Renk Derinliği Triluminos display X-Reality Engine |
| Ekran Koruması | Corning Gorilla Glass 6 |
| Dokunmatik Türü | Kapasitif Ekran |
| Renk Sayısı | 16 Milyon |
| Ekran Oranı | 21:9 |
| Ekran / Beden Oranı | %82.0 |
| Chipset (Yonga Seti) | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| CPU (İşlemci) | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485) |
| CPU Üretim Teknolojisi | 7nm |
| GPU (Grafik İşlemcisi) | Adreno 640 |
| RAM (Bellek) | 6 GB RAM |
| Dahili Depolama | 64 GB / 128 GB |
| Hafıza Kartı Desteği | Var |
| Hafıza Kartı Desteği | 512 GB |
| Ana Kamera | Üç Kamera: 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.6″, 1.4µm, predictive Dual Pixel PDAF, 5-axis OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, predictive Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom, 5-axis OIS 12 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), 1/3.4″, 1.0µm LED flaş, panorama, HDR, göz seyretme |
| Video Kayıt | 2160p@24/30fps HDR, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS), 1080p@960fps |
| Ön Kamera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4″, 1.0µm, HDR, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Batarya Kapasitesi | 3330 mAh |
| Şarj Girişi | USB Type-C |
| Batarya Teknolojisi | Li-Ion |
| Değişir Batarya | Yok |
| Batarya Özellikleri | Süratli Şarj 18W (USB Power Delivery 2.0) Qi Kablousuz Şarj USB Power Delivery |
| Boyutlar | 167 x 72 x 8.2 mm (6.57 x 2.83 x 0.32 inç) |
| Ağırlık | 180 Gram |
| Renk Seçenekleri | Siyah, Gri, Mor, Beyaz |
| Beden Malzemesi (Ön/Arka) | Cam (Gorilla Glass 6) |
| Beden Malzemesi (Çerçeve) | Alüminyum |
| İşletim Sistemi | Android |
| İşletim Sistemi Versiyonu | Android 9.0 (Pie) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Çift sim modelinde) |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) |
| Hız | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat19 1600/150 Mbps |
| Wi-Fi Özellikleri | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Var |
| Bluetooth Versiyonu | 5.0 |
| Bluetooth Özellikleri | A2DP, aptX HD, LE |
| Navigasyon Özellikleri | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB Bağlantı Tipi | USB Type-C |
| USB Özellikleri | USB Host |
| Hat Sayısı | Tek / Çift Hat Seçeneği |
| SIM | Tek SIM’de Nano-SIM / Çift SIM’de Hibrid Nano-SIM (4FF) |
| Radyo | Yok |
| 3.5mm Jak | Yok |
| Hoparlör Özellikleri | – 24 bit / 192kHz ses – Dinamik titreşim sistemi – Hususi mikrofon ile etken gürültü iptali – Dolby Atmos sesi |
| Suya/Toza Dayanıklılık | Var IP65/IP68 sertifikası |
| Sensörler | ivmeölçer, gyro, yakınlık, barometre, pusula, renk tayfı |
| Parmak izi Okuyucu | Var |
| Parmak izi Okuyucu Özellikleri | Yan tarafta |
| Duyurulma Tarihi | Şubat 2019 |
| Satış Tarihi | Haziran 2019 |