Samsung, Galaxy A52 modeliyle birlikte Galaxy A72 modelini de tanıttı. Samsung Galaxy A72, 6.7 inç ekran, 65 MP + 12 MP + 8 MP + 5 MP dört arka kamera, 32 MP selfie kamerası, 6/8 GB RAM, 128/256 GB dahili depolama kapasitesi, bellek kartı desteği, çift sim kart seçeneği, ekrana gömülü parmak izi okuma, süratli şarj ve 5000 mAh batarya benzer biçimde özellikleriyle dikkat çekiyor.
6.7 inç Super AMOLED ekrana haiz olan Samgung Galaxy A72, 20:9 boy/en oranına ve %84.9 ekran beden oranına haiz. 90Hz ekran yenileme hızı sunan ekran, 393 ppi px yoğunluğuyla 1080 x 2400 px FHD+ çözünürlük sunuyor. Cihaz IP67 (1 metre derinlikte 30 dakika suya toza dayanıklı) sertifikasına haiz.
Galaxy A72’nin arka tarafında OIS (optik görüntü sabitleme) özelliğine haiz, 3x optik zoom, 4K video kaydı da yapabilen 65 MP + 8 MP (telephoto) + 12 MP + 5 MP dört kamera yer alırken, telefonun ön kısmında gene 4K video kaydı yapabilen 32 MP selfie kamerası bulunuyor.
Android 11 işletim sistemi ve One UI 3.1 kullanıcı arayüzüyle gelen aygıt enerjisini Snapdragon 720G (8 nm) yonga setinden alıyor. 6/8 GB RAM ve 128/256 GB depolama kapasitesi seçenekleri sunan aygıt ek olarak 1 TB’a kadar bellek kartını destekliyor.

Ekrana gömülü parmak izi okuma, USB Type-C 2.0 bağlantı noktası, bluetooth 5.0, 25W süratli şarj benzer biçimde özellikler sunan telefonda Li-Po 5000 mAh batarya bulunuyor.
Samsung Galaxy A72 Fiyatı
Samsung Galaxy A72’nin fiyatı 390 Dolar’dan başlıyor.
Samsung Galaxy A72 Teknik Özellikleri
| Ekran Boyutu | 6.7 inç |
| Ekran Çözünürlüğü | 1080 x 2400 (FHD+) Piksel |
| Piksel Yoğunluğu | 393 ppi |
| Ekran Teknolojisi | Super AMOLED |
| Ekran Yenileme Hızı | 90Hz |
| Ekran Özellikleri | Çizilmeye Dirençli Cam Multi Touch Çerçevesiz Tasarım Devamlı Açık Ekran (Always-on Display) Ekran İçinde Ön Kamera Super AMOLED Plus 800 cd/m² (nit) Parlaklık (Maks) |
| Ekran Koruması | Belirtilmedi |
| Dokunmatik Türü | Kapasitif Ekran |
| Renk Sayısı | 16 Milyon |
| Ekran Oranı | 20:9 |
| Ekran / Beden Oranı | %84.9 |
| Chipset (Yonga Seti) | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G |
| CPU (İşlemci) | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| CPU Üretim Teknolojisi | 8nm |
| GPU (Grafik İşlemcisi) | Adreno 618 |
| RAM (Bellek) | 6 GB RAM / 8 GB RAM |
| Dahili Depolama | 128 GB / 256 GB |
| Hafıza Kartı Desteği | Var |
| Ana Kamera | Dört Kamera: 64 MP, f/1.8, 26mm (geniş), 1/1.7X”, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultra geniş), 1.12µm 5 MP, f/2.4, (makro) LED flaş, HDR, panorama |
| Video Kayıt | 4K@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Ön Kamera | 32 MP, f/2.2, 26mm (geniş), 1/2.8″, 0.8µm, HDR, 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Batarya Kapasitesi | 5000 mAh |
| Şarj Girişi | USB Type-C 2.0 |
| Batarya Teknolojisi | Li-Po |
| Değişir Batarya | Yok |
| Batarya Özellikleri | Süratli Şarj 25W |
| Boyutlar | 165 x 77.4 x 8.4 mm (6.50 x 3.05 x 0.33 inç) |
| Ağırlık | 203 Gram |
| Renk Seçenekleri | Harika Siyah, Harika Beyaz, Harika Mor, Harika Mavi |
| İşletim Sistemi | Android 11 |
| Kullanıcı Arayüzü | One UI 3.1 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Çift SIM modelinde) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Hız | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Wi-Fi Özellikleri | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Var (Markete bağlı) |
| Bluetooth Versiyonu | 5.0 |
| Bluetooth Özellikleri | A2DP, LE |
| Navigasyon Özellikleri | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB Bağlantı Tipi | USB Type-C 2.0 |
| Hat Sayısı | Tek / Çift Hat Seçeneği |
| SIM | Tek Hatta Nano-SIM / Çift Hatta Hibrit Nano SIM |
| Radyo | Belirtilmedi |
| 3.5mm Jak | Var |
| Suya/Toza Dayanıklılık | Var IP67 Sertifikası (1 metre derinlikte 30 dakika dayanıklı) |
| Sensörler | İvmeölçer, jiroskop, yakınlık, pusula, ANT + |
| Parmak izi Okuyucu | Var |
| Parmak izi Okuyucu Özellikleri | Ekrana gömülü |
| Duyurulma Tarihi | 17 Mart 2021 |
| Satış Tarihi | 26 Mart 2021 |