Asus yeni oyuncu telefonları Asus ROG Phone 5 serisini tanıttı. Serinin en kuvvetli telefonu olan Asus ROG Phone 5 Ultimate haiz olduğu 18 GB RAM ile öteki modellerden ayrılıyor. ROG Phone 5 Ultimate, 6.78 inç ekran, 144Hz ekran yenileme hızı, 18 GB RAM, 512 GB depolama kapasitesi, Snapdragon 888 yonga seti, 64 MP + 13 MP + 5 MP üç arka kamera, 24 MP selfie kamerası, 5G desteği, çift sim kart, ekrana gömülü parmak izi okuma, 65W süratli şarj ve 6000 mAh batarya benzer biçimde özelliklere haiz.
6.78 inç AMOLED ekrana haiz olan Asus ROG Phone 5 Ultimate, oyuncular için oldukça gelişmiş ekran özellikleri sunuyor. Cihazın Corning Gorilla Glass Victus ile korunan ekranı 144Hz ekran yenileme hızı, 300Hz ekran tepkime hızı, HDR10+, 800/1200 nits parlaklık benzer biçimde özellikler sunuyor. Ekran 395 ppi px yoğunluğuyla 1080 x 2448 px FHD+ çözünürlük sunuyor. Basınca duyarlı bölgelere haiz olan cihazın arka tarafında RGB ışık paneli bulunuyor.
Asus ROG Phone 5 ailesinin öteki modellerinde olduğu benzer biçimde bu telefonun da arka tarafında 8K video kaydı da yapabilen 64 MP + 13 MP + 5 MP üç kamera yer alırken telefonun ön kısmında 24 MP selfie kamerası bulunuyor.

Android 11 işletim sistemi ve ROG UI kullanıcı arayüzüyle gelen aygıt enerjisini Snapdragon 888 (5 nm) yonga setinden alıyor. Telefonun 18 GB RAM ve 512 GB dahili depolama kapasitesi seçenekleri bulunuyor.
5G desteği, ekrana gömülü parmak izi okuma, USB Type-C 3.1 (yan tarafta), USB Type-C 2.1 alt tarafta iki bağlantı noktası, aksesuar bağlantı noktası, bluetooth 5.2, NFC, 65W süratli şarj, 10W ters şarj benzer biçimde özellikler sunan telefonda Li-Po 6000 mAh (3000+3000) batarya yer ediniyor.

Asus ROG Phone 5 Ultimate Fiyatı
Asus ROG Phone 5 Ultimate fiyatı 1300 Euro olarak açıklandı.
Asus ROG Phone 5 Ultimate Teknik Özellikleri
| Ekran Boyutu | 6.78 inç |
| Ekran Çözünürlüğü | 1080 x 2448 (FHD+) Piksel |
| Piksel Yoğunluğu | 395 ppi |
| Ekran Teknolojisi | AMOLED |
| Ekran Yenileme Hızı | 144Hz |
| Ekran Özellikleri | HDR Çizilmeye Dirençli Cam DCI-P3 Renk Uzayı HDR10 Delta-E Multi Touch Eldiven Uyumu (GloveTouch) HDR10+ Devamlı Açık Ekran (Always-on Display) DCI-P3 111.23% Multi Touch (10 nokta) NTSC 106.87% sRGB 150.89% 1ms Piksel Tepki Süresi 10bit Renk Derinliği 300 Hz Dokunma Tepki Hızı 800 cd/m² (nit) Parlaklık 1200 cd/m² (nit) Parlaklık (Maks.) RGB ışık paneli (arkada) Basınca duyarlı bölgeler (Oyun tetikleyicileri) |
| Ekran Koruması | Corning Gorilla Glass Victus |
| Dokunmatik Türü | Kapasitif Ekran |
| Renk Sayısı | 1 Milyar |
| Ekran / Beden Oranı | %82.0 |
| Chipset (Yonga Seti) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 |
| CPU (İşlemci) | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| CPU Üretim Teknolojisi | 5nm |
| GPU (Grafik İşlemcisi) | Adreno 660 |
| RAM (Bellek) | 18 GB RAM |
| RAM Özelliği | LPDDR5 |
| Dahili Depolama | 512 GB (UFS 3.1) |
| Hafıza Kartı Desteği | Yok |
| Ana Kamera | Üç Kamera: 64 MP, f/1.8, 26mm (geniş), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm, 125˚ (ultra geniş) 5 MP, f/2.0, (makro) LED flaş, HDR, panorama |
| Video Kayıt | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Ön Kamera | 24 MP, f/2.5, 27mm (geniş), 0.9µm, Panorama, HDR, 1080p@30fps |
| Batarya Kapasitesi | 6000 mAh |
| Şarj Girişi | Yan tarafa USB Type-C 3.1, Alt tarafta USB Type-C 2.1, aksesuar konnektörü, USB On-The-Go |
| Batarya Teknolojisi | Li-Po |
| Değişir Batarya | Yok |
| Batarya Özellikleri | Süratli şarj 65W, 30 dakikada %70, 52 dakikada %100 Ters şarj 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
| Boyutlar | 172.8 x 77.3 x 10.3 mm (6.80 x 3.04 x 0.41 inç) |
| Ağırlık | 238 Gram |
| Renk Seçenekleri | Mat beyaz |
| Beden Malzemesi (Ön/Arka) | Ön Cam (Gorilla Glass Victus), Arka Cam (Gorilla Glass 3) |
| Beden Malzemesi (Çerçeve) | Alüminyum |
| İşletim Sistemi | Android 11 |
| Kullanıcı Arayüzü | ROG UI |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Hız | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, 5G 4 Gbps DL |
| Wi-Fi Özellikleri | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Var |
| Bluetooth Versiyonu | 5.2 |
| Bluetooth Özellikleri | A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Navigasyon Özellikleri | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB Bağlantı Tipi | Yan tarafa USB Type-C 3.1, Alt tarafta USB Type-C 2.1, aksesuar konnektörü, |
| Hat Sayısı | Çift Hat |
| SIM | Nano-SIM |
| Radyo | Yok |
| 3.5mm Jak | Var |
| Hoparlör Özellikleri | 24-bit/192kHz audio |
| Suya/Toza Dayanıklılık | Yok |
| Sensörler | İvmeölçer, jiroskop, yakınlık, pusula |
| Parmak izi Okuyucu | Var |
| Parmak izi Okuyucu Özellikleri | Ekrana gömülü |
| Duyurulma Tarihi | 10 Mart 2021 |
| Satış Tarihi | Mayıs 2021 |